Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri

CMR Belgesi Nedir

  CMR Belgesi Nedir? Uluslararası kara yolu taşımacılığında kamyonla yapılan taşımalarda uluslararası CMR Belgesi Örneği ve Cmr Anlaşması gereği düzenlenen bir belgedir. Convention marchandise routier kelimelerinin kısaltması olan CMR Belgesi PDF olarak taşıyıcıların sorumluluklarını belirlemektedir. Sektörümüzün güven teminat olarak da bilinen bu belge, çok uzun yıllardır taşımalarımızda kullanılan Sigorta olarak değerlendirilmektedir. Bu Belge malzemeleri taşıyacak aracın gerçek sahibi olan firma tarafından hazırlanıp düzenlenmesi gerekmektedir. Uluslararası Taşıma yaslarına uygun ürünlerin taşınması, olası çıkacak veya yaşanacak sorunlarda devreye alınacak sigorta firması içinde önemlidir.

  Akıllara en fazla gelen sorulardan birisi CMR Belgesi kaç nüsha düzenlenir olmaktadır. Bu mal taşıma belgesi, üç asıl nüsha halinde düzenlenmekte, bunlardan ilki ihracatçı içindir. İkincisi mallarla birlikte gönderilmek için, üçüncü ise nakliyecide kalmak üzere düzenlenmektedir. CMR Belgesi düzenleme sonrası yükletici ve taşıyıcı tarafından imzalanmaktadır. Nakliyecinin malları devraldığında birtakım kontrolleri yapması gerekmektedir. Sevkiyattaki koli sayısı, bunlara ait işaretler ve rakamların CMR taşıma belgesindekilerle uyuşup uyuşmadığı, malların ve ambalajların açık görünümü kontrol edilmesi gereken hususlardır. Türkiye Eşyaların Karayolunda Uluslararası Nakliyatı İçin Mukavele Sözleşmesi (CMR) Konvansiyonuna 7.12.1993 tarihinde, 3939 sayılı kanunla katılmıştır. Türkiye ile birlikte konvansiyonda 100’e yakın ülke yer almaktadır. Belge ile bu ülkeler arasında karayoluyla taşınan yüklere bir standart getirilmiştir.

  Cmr Belgesi İndir hakkında daha detaylı bilgi almak için  whatsapp destek hattına 7/24 mesaj atabilir veya hemen arayarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Diğer Nakliye Hizmetlerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. En uygun navlun teklifleri için bize mail gönderebilirsiniz

1. CMR Taşıma Belgesi

CMR Belgesi Nedir?

CMR belgesi, uluslararası karayolu taşımacılığında kullanılan bir taşıma senedidir. Taşınan malların türü, miktarı, gönderici ve alıcı bilgileri, taşıma süresi gibi bilgileri içerir. CMR belgesi, nakliyeci, gönderici ve alıcı arasında hukuki bir bağlayıcılığa sahiptir ve taşıma sırasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların çözümünde kullanılır.

  Uluslararası manada karayoluyla taşıma yapacakların CMR Belgesi sahibi olması gerekir. Hususiyetle ilk kez uluslararası taşımacılık kullanacak kişi ya da için doldurulmuş CMR örneği büyük önem taşır. Belge üzerinde hem bütün bilgiler yer almalı hem de bilgiler eksiksiz olmalıdır. Gönderilen ya da alınan ürünlerin güvencesinin sağlanması için bu bilgilere ihtiyaç vardır.

CMR Belgesi Nedir?
 •   CMR Belgesinde olması gereken bilgiler oldukça çeşitlidir ve bunlar genel olarak ürün ve kime ait ise bilgilerdir. Belgede olması gereken bilgiler ise şunlardır:

  • İhracatçı adı
  • İhracatçı adresi
  • İthalatçı adı
  • İthalatçı adresi
  • Malın teslim edileceği yer
  • Yükleme yeri
  • Yükleme tarihi
  • Mal cinsi
  • Ambalaj cinsi ve adedi
  • Brüt kilo
  • Teslim şekli.

2. CMR Belgesi Nasıl Alınır?

  CMR Belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı fazlaca merak edilmesine karşılık bu belgenin temin edilebileceği herhangi bir makam ya da üst kuruluş yoktur. İhracatçı veya ithalatçı ülkelerden herhangi birinin anlaşmaya taraf olması anlaşmanın geçerliliğine yeter şarttır.

  CMR Belgesinin her standart her anlaşmada kullanılması gibi bir zorunluluk yoktur. Fakat geçerli her belgenin içermesi gereken birtakım bilgiler vardır. Belgeye yazılması gereken bilgileri içerdiği ve tarafların imzasını bulundurduğu ve taraflardan en az birisinin CMR onayı almış olması belge için yeterlidir. Belge geçerli olur. CMR Belgesi örneği PDF şeklinde hazırlanabilir. Yukarda belgede yer alması gereken bilgileri paylaştık. Bütün bu bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalıdır. Ek olarak taşıyıcı aracın plaka bilgileri ile hususi olarak belirtilmek istenen başka detaylar da belgeye yazılmaktadır.

3. CMR Belgesi Özellikleri

  CMR Belgesi örneği Excel olarak ve özellikleri konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu belge bir standardizasyon sağlamaktadır. Taşıma sırasında çeşitli sorunlar çıkabileceği gibi ürünlerin başına bir şey gelmesi halinde de hasarın giderilmesi aşamasında CMR Belgesinden istifade edilmektedir. Bu nedenle CMR Belgesi üzerinde gerek ithalatçı gerekse ihracatçı bilgilerinin, ürün ve mal bilgilerinin eksiksiz yer alması gerekmektedir.

4. CMR Belgesini Kim Düzenler?

 CMR Belgesi taşımayı yapan lojistik şirketleri tarafından düzenlenir. Taşıyıcı şirket belge veya ürünleri gönderen kişi adına düzenlemeyi yapar. CMR anlaşmasına dahil ülkeler üzerinden karayoluyla taşıma yapılabilmesi için ayrıca gönderici kişinin de CMR Belgesi sahibi olması gerekir.

  Taşınacak ürünlerin doğruluğunun kontrol edilmesi önemli bir husustur ve ürünlerin kontrol edilmesi adına CMR Belgesinin ihracatçı tarafından düzenlenmesi tercih edilir. Nakliye ürünleri teslim aldıktan teslim tarihine kadar malların güvenliğinde ve korunmasında da sorumluluk sahibidir.

  Siz değerli müşterilerimizde Avrasya Nakliye olarak kaliteli hizmet avantajlarından yararlanmak için ve CMR Belgesi hakkında daha fazla bilgi almak için hemen whatsapp destek hattına 7/24 mesaj atabilir veya hemen arayarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Diğer Nakliye Hizmetlerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. En uygun navlun teklifleri için bize mail gönderebilirsiniz.

CMR Belgesi Örneği
CMR Belgesi Nedir?

Soru & Cevap

CMR Belgesi toplamda 4 nüshadan oluşmaktdır.

 • İhracatçı firma adı
 • İhracatçı firma adresi
 • İthalatçı firma adı
 • İthalatçı firma adresi
 • Malın teslim edileceği yer
 • Yükleme yeri
 • Yükleme tarihi
 • Mal cinsi
 • Ambalaj cinsi ve adedi
 • Brüt kilo
 • Teslim şekli.

CMR Evrakının Doldurulması ile ilgili en sağlıklı bilgiyi operasyon ve evrak işlemlerinden sorumlu ekip arkadaşlarımızdan destek alarak temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE ULAŞIN

HEMEN ARAYIN EN UYGUN TEKLİFİ VERELİM